image

Marka Yaratma

KURUMSAL KİMLİK BİR FİRMANININ İŞ HEDEFLERİNE ULAŞMASI İÇİN TASARLANMIŞ OLAN KİŞİLİĞİDİR. MARKALAŞMAK İÇİN EN ÖNEMLİ ADIMLARDAN BİRİDİR.

Kurumsal kimlik kuruluşun logosundan ambalajına, dekorasyonundan yazı biçimlerine kadar uyum içinde ve belli standartlarla kendi kimliğini yansıtmasını sağlar.

Diyelim ki isminiz ‘X’ Birisi sizi gördüğünde ,görünüşünüzden ‘X’ olduğunuzu bilir,sesinizden ‘X’ olduğunuzu bilir,davranışlarınızdan ‘X’ olduğunuzu bilir.Çünkü ‘X’ olarak sizi diğer ‘X’lerden ayıran bir kişisel kimliğiniz vardır.

Değişirsiniz, ama herkesin bildiği bir ‘X’ olarak.

Kurumsal kimliğiniz, görünümden davranışa kadar uyum içinde olmalıdır. Bir kurum, kurumsal kimliğiyle bütünsel bir imaj verebilmeli ve bunu kimliği ile uyum içinde uygulamalıdır.

Marka Kimliği Geliştirme sürecinde içgörüsel ve kavramsal çalışmalardan sonra görsel tasarım aşaması gelmektedir. Markanız ile ilgili vermek istediğiniz mesajı tüketiciye iletebilen isim, logo ve kurumsal kimlik tasarımı ile markalaşma sürecindeki başarı oranı yükselir ve bilinirliğiniz artar. Markanız için tasarlayacağımız akılda kalıcı, çağrıştırıcı, sade ve şık bir kurumsal kimlik ile şirketinizin müşterileriyle iletişime geçtiği tüm noktalarda markanızı akıllara kazırız.

Kurumsal Kimlik Uygulama Alanları

Kurumsal kimlik tasarımında sunduğumuz öğeler genel olarak aşağıda listelenmiştir, fakat ihtiyaca göre çoğaltılıp azaltılabilir.

 • Katalog Tasarımı
 • Kartvizit Tasarımı
 • Antetli (başlıklı kağıt) tasarımı (kareli, çizgili, düz)
 • Diplomat zarfı tasarımı
 • Fatura ve İrsaliye Tasarımı
 • Microsoft Office Döküman şablonları
 • Blognot tasarımı
 • Tediye ve Tahsilat Makbuzu
 • A4 föy dosya
 • Cd ve Cd kutusu tasarımı
 • PDF Kurumsal KimlKurumsal kimlik tasarımında sunduğumuz öğeler genel olarak aşağıda listelenmiştir, fakat ihtiyaca göre çoğaltılıp azaltılabilir.ik Kitapçığı.

 • Octovus Tüm süreçleri tek bir yerden yönetmenizi sağlayarak, kurumsal kimlik tasarımı ve tedariği konusunda da hizmet vermektedir.

  DOĞRU TASARLANMIŞ BİR LOGO SADE, UYGULANABİLİR, ESTETİK VE ÖZGÜN OLMALIDIR.

  Logo tasarımı amacını akılda kalıcı, özgün ve bilinç altına markanın görselliğini kazımak olduğunu hatırlatacak olursak, en önemli özellik olan sadeliğin altını yeniden çizmiş oluruz. Akılda kalamayan bir logo, hedefine ulaşamamıştır. Logo tasarımının zorluğu; bir çok mesajın gerektiğinde 1 x 1 cm kadar ufalabilecek bir tasarım içinde sunmaktır. Afiş, broşür gibi geniş alanlar, resimler, hatta uzun uzun yazılar maalesef logoda kullanılmaz. Bunun için verilmek istenen her mesaj renkle, çizgiyle, çizginin karakteriyle, logonun yapısıyla, tipografiyle ve logonun yerleşimiyle bile verilebilir. Bu konuda bilgili değilseniz grafik tasarımcıdan sizi yönlendirmesini ve yaptığı işi açıklamasını talep edebilirsiniz.Çünkü Octovus için, atılan her çizginin gerekçesi vardır.

  Görüşme

  Çalışılacak logo ilgili genel bilgiler, proje detayları, istenilen özellik ve yapı işveren ile karşılıklı konuşularak iş netleştirilir. Projenin kapsamı, hedefleri ve temel özellikleri saplanır.

  Araştırma Ve Sunum

  Öngörüşmede elde edilen bilgiler ışığında logo ile ilgili detaylar ortaya konur. Rakipler, yapılmış çalışmalar, olabilecek çalışmalar, sektördeki örnekler irdelenir. Toplanan veriler sunu olarak müşteri ile paylaşılır.

  Fikir Oluşturma Ve Uygulama

  Sunumla bilgilendirilen ve konu hakkında görsel yapısı güçlendirilen müşterimize oluşturduğumuz çıkış noktaları, fikirler, renkler konusunda bilgi verir, beğenilen noktalarda istişare ederek logonun çıkış noktasını oluştururuz. Bu aşamada oluşan çıkış noktaları yapılacak demo tasarımlar üzerinde direk uygulanacaktır.

  Demo / Ön Çalışma

  Çıkış noktalarına istinaden demo çalışmalar hazırlanarak fikri somutlaştırmak açısından müşteriye sunulur. Yapılan çalışmalar 2-5 demo arasında değişebildiği gibi fikir ve işe göre de değişkenlik gösterebilir. Tasarım sürecinde belli bir demo kısıtlaması olmayıp, süreç istenileni yakalama ile doğru orantılıdır.

  Seçim

  Oluşan logo çalışmaları üzerinde seçimler, revizeler, renk düzeltmeleri ve tipografi seçimleri tamamlanarak müşterinin onayından sonra tasarım süreci noktalanır.

  Revizyon

  İstenilen fikir tasarımlarda somut olarak yakalandıktan sonra fikri geliştirerek, çalışmada istenilen revizyonlara gidilir. Gerek renk yapısı, gerek tipografik oluşum, gerekse yerleşim planlama bu süreç esnasında yeniden gözden geçirilir.

  Teslim

  Logo uzantıları, renk değerleri, pantone değerleri ve müşterinin özel talepleri doğrultusunda istenen diğer uzantılarla birlikte, web – matbaa – dijital baskı – serigrafi gibi alanlarda kullanılacak şekilde teslim edilir.

  MARKANIZIN STRATEJİSİNİ BELİRLEMEDEN MARKANIZI ADLANDIRMANIZ MÜMKÜN DEĞİLDİR DAHA DOĞRUSU MÜMKÜN AMA DOĞRU BİR ADIM DEĞİLDİR.

  Yürüttüğünüz her projenin hedef kitlenize daha iyi sunulması açısından marka yaratmak son derece önemlidir. Konu maalesef her hangi bir isim koymakla bitmiyor. Hatta dünyada ki gerek teknolojik gelişmeler gerekse de pazar rekabetinin büyümesini de göz önünde tutarsak bırakın marka oluşturmayı marka adı bulmak bile bir o kadar zorlaştı. Bunların sonucunda oluşturmak istediğiniz markayı adlandırmak için önce hangi pazarda yer almak istediğinizi belirlemelisiniz çünkü yarattığınız marka sizi rakiplerinizden ayıracaktır ve unutmamanız gereken en önemli şeylerden biri markanızın adının sizin için ne ifade ettiği değil müşterileriniz için ne ifade ettiğidir.

  Marka Stratejinizi Belirleme

  Markanızın “benzersiz değer” özelliklerini belirlemeden, markanızın müşterilere ne vaat edeceğine karar vermeden ve stratejik yönünüzü bilmeden doğru bir marka adlandırması yapmak biraz gerçek dışı olur.

  Pazar, Rakip Ve Tüketici Araştırma

  Etkili bir marka adı koymadan önce yer almak istediğiniz pazarı tamamıyla inceleriz. Pazardaki diğer rakiplerin isimlerini inceleyerek ve tüketicilerin bu isimleri nasıl algıladığını araştırarak kamuoyu yoklaması yaparız.

  Bu çalışmalarınızın sonucunda pazarda çıkan boşluk ve fırsatları belirli sonra da boşlukları dolduracak ve fırsatları güçlendirecek bir marka adı geliştiririz

  Marka adı koymak oldukça derin incelemeler isteyen ve markanın geleceği açısından ilk ve en önemli adımdır.

  Markanızın Mesajı

  Octovus, hizmet verdiği sektörü derinlemesine inceler ve yeni marka oluşturma evresinde; rakipleriniz ile aranızda fark yaratacak algı yönetimleri üzerine çalışır.

  Marka oluştururken, önce marka kişiliğini oluşturup ardından markanın konumu geliştirilir.

  Marka Ve Alan Adı Tescili

  Oluşturulan marka adı ”marka tescil” ve ”web isim tescil” gibi bir çok platformda araştırılarak , gerekli tescil işlemleri yapılır.